Posted by & filed under נזיקין.

תביעת נזיקין – היא תביעה שבה אדם ניזוק בגופו אם לאחר תאונת דרכים, תאונת עבודה, רשלנות. 

אם נפצעתם, ולא קיבלתם את זכויותיכם, עו”ד ריול עדיקה תהיה הבן אדם הנכון לפנות אליו. ניסיון הרב בדגש על מקצועיות ויחס אישי הופכת את עו”ד ריול עדיקה למומחה עליו ניתן לסמוך בניהול תיקים מסובכים. 

 

לכתבה המלאה באתר כל העיר – לחצו

Posted by & filed under נזיקין.

האדם הפרטי אשר נפגע נזק גוף, עלול למצוא את עצמו נאבק פעמים רבות עם גופים שאין לו יכולת לעמוד מולם – בין אם מדובר בארגון גדול, חברות ביטוח, ביטוח לאומי, או המדינה עצמה. לעיתים קרובות, הנזק מהמאבקים הללו הוא נזק כלכלי אך גם נזק נפשי והתמודדויות לא פשוטות. 

תביעת נזיקין, על פי רוב, היא הכלי העומד בפני האזרח הפרטי לקבל פיצוי על נזק הגוף שנגרם לו, אשר היא תסייע לו להצליח לעמוד על רגליו. 

 

מדוע לטרוח ולהתחיל בתביעת נזיקין?

עורך דין נזיקין בירושלים או בכל מקום אחר, עלול למצוא את עצמו פעמים רבות מנסה להסביר ללקוחותיו מדוע התהליך לוקח זמן כה רב. הוכחת הנזק במסגרת מאבק משפטי, יכולה לקחת חודשים ארוכים, ולעיתים אף שנים. אנשים רבים, אשר שומעים שהתהליך כה מורכב וארוך, עלולים להיבהל ולהימנע לחלוטין מהמאבק. פעמים רבות, מדובר בטעות ובהחלטה שהאדם אשר נגרם לו נזק מובל אליה על ידי הגורם הפוגע. תביעת נזיקין היא כלי שחשוב מאוד להשתמש בו. הוא מעניק לכם הגנה משפטית וכלי למיצוי הזכויות המגיעות לכם, וכן, כלי לקבלת פיצוי על הכסף שהוצאתם בגין נזק הגוף שנגרם לכם, וכן פיצוי בגין נזק עתידי. 

אחת ממטרות העל של תביעת הנזיקין לגבי נזק הגוף שנגרם לכם, היא למעשה, להשיב את המצב לקדמותו. אולם, מכיוון שמדובר בנזק שנגרם לגוף – אותו אי אפשר להשיב לקדמותו. לעיתים מדובר בפציעות קשות ולעיתים אף במוות חלילה, שכמובן לא ניתן להשיב לקדמותו, לפיכך הפיצוי שיתקבל מתביעת הנזיקין אמור לשקף את הכספים שנדרשו ושיידרשו גם בעתיד לשם שיקום האדם מהפציעה שנגרמה לו, וכשמדובר במוות חלילה – שיקום העיזבון או התלויים.  

אם אתם חוששים מתביעה ארוכה, חשוב שתסמכו על עורך הדין בנזיקין שמייצג אתכם. התביעות הללו אורכות זמן רב מאוד, מאחר שלוקח לגופים הגדולים זמן רב לחקור ולבדוק את האחריות שלהם לפצות את הניזוקים. לרוב, שולחים הגופים חוקרים, מזמינים חומר רפואי של הניזוק, וכל התהליך הזה אורך זמן רב מאוד, בין היתר גם בגלל הבירוקרטיה בגופים הגדולים. לכן, חשוב שתסמכו על עורך הדין שלכם, עורך דין נזיקין, שתפקידו ללחוץ על אותם הגופים הגדולים, לעקוב אחרי הנעשה, ובשעה שמסתיימות כל החקירות על ידי הגופים הגדולים, תפקידו להשיג את התוצאה האופטימלית והטובה ביותר עבורך.  

 

על פי מה יקבע בית המשפט את גובה הפיצוי

בית המשפט קובע את גובה הפיצוי בתביעת נזיקין על פי מספר לא מבוטל של מדדים, אותם השופטים לוקחים בחשבון לפני שהם קובעים את פסק הדין. אחד השיקולים המרכזיים בקבלת ההחלטה הוא מה גובה הנזק אשר נגרם לכם. מדובר בשיקול בעייתי, מאחר שעל נזק דומה, אשר נגרם לשני אנשים שונים, סכום הפיצוי יכול להיות אחר. למשל, אדם אשר עבר תאונת עבודה או תאונת דרכים ואיבד את כושר עבודתו, יקבל פיצוי הנגזר ממשכורתו החודשית. כך לדוגמא, פועל בניין אשר משתכר שכר נמוך יחסית, יקבל פיצוי כספי זעום, לעומת עובד הייטק אשר עבר את אותה פגיעה – יקבל פיצוי גבוה יותר. זאת מאחר כי הפיצוי בגין הפסד כושר השתכרות לעתיד, נגזר על פי רוב, מהמשכורת של הניזוק שהייתה לפני התאונה. שיקול נוסף אשר לוקח בית המשפט בחשבון, הוא גילו של הניזוק. ככל שהניזוק צעיר יותר, כך על פי רוב, הפיצוי יהיה גדול יותר, מכיוון שנותרו לצעיר עוד שנים רבות  לעבוד. זאת לעומת ניזוק מבוגר, אשר עבר את גיל העבודה, אז הפיצוי בגין הפסד כושר השתכרות לעתיד יהיה נמוך משמעותית, אם בכלל. 

 

מה לגבי עזרה של אחרים שעזרו לך להשתקם בגין הפציעה/תאונה?

בתביעת נזיקין, לוקחים בחשבון השופטים גם את העזרה שניתנה לכם על ידי אחרים, בסמוך לאחר התאונה וגם לעתיד. אם עזרה זו ניתנה בשכר/בכסף, יש לשמור קבלות ולהציג אותן לבית המשפט, אך גם אם ניתנה על ידי בן משפחה או מכר קרוב בחינם, יש לה ערך כספי, ולבית המשפט יש סמכות לכמת עזרה זו בפיצוי גלובלי כפי שייראה לו. 

 

כדאי שילווה אתכם בתהליך עורך דין שעליו אתם סומכים ועוסק בנזיקין

תביעות נזיקין הן תביעות מיוחדות, מאחר שלכל מקרה תנאי פתיחה שונים, נזק אחר ותוצאה ייחודית. כאשר אתם מחליטים לנהל תביעה מסוג זה, עליכם לבחור בעורך דין עליו אתם סומכים – כזה שיסייע לכם מבחינה נפשית לצלוח את התהליך, ויציג בפניכם תמונת מצב אובייקטיבית של מצבכם. כך תוכלו לתבוע בתביעה שיש לכם סיכוי גבוה שהיא תתקבל בבית משפט, או שתדעו מתי עדיף להתפשר ולסיים את המאבק בדרך הכי משתלמת עבורכם. חשוב לוודא שעורך הדין שבחרתם אכן עוסק בנזיקין, ושיש לו ניסיון בתביעות נזיקין, מכיוון שזהו תחום ייחודי ומורכב מאוד. לא כל עורך דין שמתעסק במשפט אזרחי בהכרח התעסק בתביעות נזיקין. זהו תחום ספציפי, עם כללים, חוקים ופסיקה משלו ולכן חשוב מאוד ללכת לאיש מקצוע שמבין בתחום הנזיקין. 

 

להרחבה – לחץ

 

Posted by & filed under מאמר כללי.

עיר הבירה של ישראל ידועה ומוכרת בזכות אתריה הדתיים וההיסטוריים, היופי עוצר הנשימה, השווקים התוססים והאוכל המעולה. למרבה הצער, יש לה ייחוד נוסף – כמות תאונות הדרכים. העיר ירושלים ידועה לשמצה כאחת מהערים הקשות ביותר לנהיגה בישראל, ונהגים רבים מעדיפים להימנע מהגעה אליה לחלוטין, או לעשות שימוש בתשתיות התחבורה הציבורית בלבד. מאמר זה ינסה לסקור את הסיבות לכך. 

 

כיצד נוצרת תרבות נהיגה?

עורך דין תאונות דרכים בירושלים, בתביעות נזקי גוף, מוצא את עצמו פעמים רבות מתעסק בכמות תיקים עצומה. חלק מהתיקים באופן טבעי נוגעים לפגיעות גוף קלות יחסית, וחלק לקשות יותר. חלק מהמעורבים חוזרים שוב ושוב על טעויות העבר, חלקם אף גרמו לפגיעות גוף קשות כך שהם יושבים בספסל הנאשמים. אחת הסיבות לכך היא תרבות הנהיגה בירושלים. תרבות הנהיגה בעיר מאופיינת בחוסר סבלנות, אפילו ביחס לנהוג בישראל. הנהג הירושלמי הממוצע ייטה לבצע תמרונים אשר לא היה מעז לבצע בעיר אחרת, ולקחת סיכונים מיותרים. תרבות הנהיגה הקלוקלת הזו היא תוצאה של גורמים רבים. אחד מהם טמון בהזנחה של חלק מהשכונות, אשר התושבים החיים בהן לומדים לזלזל בחוקי המדינה, ולחיות ללא מחשבה על העתיד. סיבות נוספות הן מצב התשתיות הזמינות וכן הכמות הגדולה של התיירים אשר אינם מכירים את חוקי הדרך ומעכבים את התנועה.

 

מדוע קשה לנהוג בירושלים?

מצב התשתיות והתנהגות הנהגים הם הגורמים המרכזיים לכמות תאונות הדרכים בעיר הבירה, ולכך שבאופן אובייקטיבי קשה לנהוג בה. מצב התשתיות בעיר לא נוצר אך ורק מחוסר השקעה. מאחר והעיר ירושלים עמוסה באתרים היסטוריים, ושכונות רבות נבנו בה עוד לפני שהמכונית הפרטית הפכה לכלי תחבורה פופולרי, קשה מאוד לייצר בה נתיבי תחבורה רחבים וסבירים. סיבוב קצר בעיר העתיקה או באחת השכונות מחוץ לה, כמו משכנות שאננים, נחלאות או בשכונות המרוחקות יותר כמו עין כרם, בית הכרם, יבהיר, שגם עם המון רצון טוב, אין שום סיכוי להפוך את הסמטאות הקטנות לדרכים נוחות לנהיגה. הקושי לתכנן נתיבי תחבורה ראויים, נובע גם מכך שכל בנייה של כביש חדש, מחייבת חיפוש ומימון של חפירה ארכיאולוגית תחת אזור העבודות. מאחר שהעיר מלאה כולה בשרידים ארכיאולוגיים, כל הקמה של כביש חדש נתקלת בבעיות ובעיכובים. תוסיפו לכך את צפיפות התושבים הגבוהה, ותבינו שהאתגר בנסיעה בעיר ברור. 

 

מה ההבדל בין השכונות השונות?

למרות הקשיים, חשוב מאוד לזכור שהעיר ירושלים מורכבת משכונות רבות ושונות, כאשר לכל אחת מהן מאפיינים ייחודיים לה. כאשר תנסו לנסוע בעיר העתיקה, הסיכוי שלכם למצוא חנייה, או לצלוח את הסמטאות הקטנות בזמן סביר, ישאף לאפס. אם תעברו לקצה הדרומי של העיר, ותנסו לעשות זאת בשכונת קריית יובל למשל, תגלו נתיבי נסיעה נוחים ורחבים וחניות בשפע, לרוב. ההבדלים בין השכונות השונות נובעים גם מאילוצים הנוגעים לכמות המבנים ההיסטוריים ולתאריך בניית השכונה, וגם להשקעת כספים בפיתוח. שכונות מזרח העיר למשל, צפופות יותר, והנהיגה בהן היא קשה יותר. שכונות אחרות, אשר מיושבות בצפיפות, כמו שכונת מאה שערים, אינן זקוקות לנתיבי תחבורה רבים, מאחר שרוב תושביהן אינם מחזיקים רכב פרטי כלל. 

בשכונות אחרות בדרום העיר למשל שכונת גילה, תמצאו נתיבים נוחים לנסיעה, למעט בימים אלו, בהם מבוצעות עבודות תשתית של הרכבת הקלה. בשכונות הר חומה וארנונה, תמצאו גם נתיבי נסיעה נוחים לרוב. 

 

כיצד ייראה העתיד?

כמות תאונות הדרכים בירושלים תרד רק במאמץ משותף, שיכיל בתוכו חינוך מחדש, אכיפה מוגברת והשקעה בתשתיות. ברחבי העיר נסללים בימים אלו קילומטרים רבים של שבילי אופניים ומסילות רכבת קלה, אשר יסייעו בהורדת העומס. הורדת נוסעי האופניים מהכביש והעברתם לנתיבים מסודרים ומוגנים, תסיר מהמשוואה את הציבור אשר נפגע באחוזים איומים מתאונות הדרכים, ותאפשר לעיר להמשיך להתפתח. 

 

מה עושים במקרה שנפגעתי בתאונת דרכים?

במידה שנפגעת בתאונת דרכים, יש לגשת מיד לקבלת טיפול רפואי וכמו כן מומלץ לגשת לעורך דין תאונות דרכים.

להרחבה בעניין – לחץ על  הקישור 

 

Posted by & filed under יפוי כח מתמשך.

החברה המודרנית דורשת קבלת הכרעות תמידית. כאשר אדם עלול לאבד את עצמאותו ואת יכולתו לקבל הכרעות באופן עצמאי, יש לעיתים קרובות צורך בייפוי כוח מתמשך. עורך דין ייפוי הכוח מתמשך יכול  למעשה למעביר את האחריות לחייו של האדם אל אדם אחר, שיכול להיות בעל מקצוע, חבר או בן משפחה במקרה של אי כשירות. ייפוי כוח מתמשך הוא ייחודי, מאחר שהוא מעניק סמכויות לאורך זמן רב, בשונה מייפוי כוח סטנדרטי. 

קבלת החלטות רפואיות

עורך דין ייפוי כוח מתמשך בירושלים, עשוי לייעץ למי שמעוניין בייפוי כוח מתמשך ליתן את הדעת גם לגבי קבלת החלטות בתחום הטיפול הרפואי. 

מי שמייפה את הכוח – הממנה, יכול להחליט שבמצב שבו הוא כבר לא יבין בעניינו, למשל מחמת זקנה, או אם יהיה פגוע מוחית חלילה, במצב שבו יופעל ייפוי כוח מתמשך, יכול להחליט להעביר סמכות זו אל אחד מבני משפחתו, או למיופה כוח אחר שהוא סומך עליו. העברת הסמכות הזו היא הליך משפטי מורכב מבחינה פרקטית ורעיונית. מבחינה רעיונית, ההליך נועד לאפשר לאדם אשר נשללת ממנו יכולת קבלת ההחלטות העצמאית, לקבל את הטיפול הרפואי אשר היה חפץ בו אם הייתה לו יכולת להכריע באופן עצמאי. המורכבות נובעת מכך, שלאחר פגיעה מוחית אין לדעת מהן מחשבותיו ורצונותיו של האדם השוכב במיטה בבית החולים, ואין לדעת האם מדובר באותם רצונות ומחשבות כפי שהיו לפני שנפגע. יתכן שלמרות שלפני הפגיעה הוא העדיף למשל לטפל בעצמו באופן מסויים, כיום לאחר הפגיעה הוא יעדיף אחרת ואין דרך לקבל ממנו תשובות בנושא. מבחינה פרקטית, מדובר לעיתים קרובות בהליך מאתגר, בין השאר מאחר שעלולים להתגלע חילוקי דעות בנוגע לאופן הניהול הרפואי. לכן, חשוב שהממנה – מי שמייפה את כוחו לאדם אחר, יסביר במדויק בייפוי הכוח המתמשך, כיצד ירצה שינוהלו ענייניו הרפואיים ועל ידי מי. יש ליתן את הדעת לעניין זה ולכתוב בייפוי הכוח המתמשך הוראות והנחיות בהתאם לרצונו של מייפה הכוח, מראש, וזאת באמצעות ובתוך ייפוי כוח מתמשך.   

ניהול פיננסי 

מעבר לניהול רפואי ולקבלת החלטות במצבים קריטיים, עורך דין ייפוי כוח מתמשך בירושלים כמו גם בכל חלקי המדינה, ראוי שישקף לממנה, למייפה הכוח, שניתן להכניס לייפוי הכוח המתמשך גם עניינים רכושיים הנוגעים לחיי היומיום. זאת יכול הממנה להכניס במסגרת מתן הנחיות לגבי ענייניו הרכושיים. אחד הדברים אשר אנשים נזקקים בהם לרוב לסיוע, הוא ההתנהלות הפיננסית. לעיתים, אפילו אנשים אשר מצבם מאפשר להם בדרך כלל התנהלות סבירה, מחליטים לייפות את כוחו של אדם עליו הם סומכים כדי לנהל את ענייניהם הפיננסיים. הסיבה לכך, היא, שבשונה מהכרעות בתחום הניהול הרפואי או החברתי, ישנם אנשים רבים אשר ינסו לנצל את חולשתו של אדם שכושר קבלת ההחלטות שלו נפגם, מתוך מטרה לקחת את כספו. ניצול כזה יכול לבוא לידי ביטוי במגוון דרכים, כתלות בחומרת הפגיעה. לא חסרים סיפורים על ניצול מצוקתם של אנשים עם מוגבלות או אזרחים ותיקים. לפיכך, על הממנה לתת הנחיות ברורות לגבי ניהול ענייניו הרכושיים, וחשוב מאוד שמיופה הכוח יהיה אדם אשר ניתן לסמוך עליו שלא יישלח יד בכספייך. 

מה בין ייפוי כוח מתמשך לצוואה?

ייפוי כוח מתמשך מפסיק כאשר מייפה הכוח, הממנה נפטר. הרבה מתבלבלים בין ייפוי כוח מתמשך לבין צוואה, ייתכן מפני שחלק הגדירו ייפוי כוח מתמשך כ”צוואה בחיים”, אך הדבר לא מדוייק. בשעה שמייפה הכוח נפטר, נגמר למעשה ייפוי הכוח המתמשך. אם למייפה הכוח הייתה צוואה – אז לאחר מותו, יפעלו בהתאם לצוואה. אם לא הייתה צוואה – לאחר מותו, היורשים יהיו היורשים החוקיים לפי חוק הירושה. לכן – חשוב שמי שעורך ייפוי כוח מתמשך, יהיה מודע לעניין הזה, שייפוי הכוח המתמשך לא נמשך לאחר מאה ועשרים (לאחר המוות), ויש להידרש גם לעניין זה. אם מייפה הכוח מעוניין להסדיר את ענייניו גם לאחר מותו – עליו לכתוב צוואה כדין, אחרת, הירושה תהיה בהתאם להנחיות הכתובות בחוק הירושה. 

מהי האחריות של מיופה הכוח? 

ניהול חייהם של אנשים שיכולת השיפוט שלהם פגועה, כלומר, כאשר מופעל ייפוי כוח מתמשך – זוהי משרה מלאה, אשר דורשת מאבקים וקבלת הכרעות לא פשוטות. בין אם מדובר באדם אשר עבר פגיעת ראש חמורה, או באדם אהוב אשר הזדקן או בכל קונסטלציה אחרת, שבה הופעל ייפוי הכוח המתמשך – עליכם לקבל את האחריות עליו בזהירות רבה, ולהשתדל להתנהל באופן רגיש, שקוף ופתוח, בדיוק בהתאם להנחיות ובהתאם לכתוב בייפוי הכוח המתמשך, כדי למנוע בעיות בעתיד ועל מנת לסייע למייפה הכוח, הממנה, ככל האפשר. לכן חשוב מאוד, לפני שחותמים על ייפוי כוח מתמשך, גם בתור מיופה כוח, לחשוב על כל ההשלכות של הדבר, בכדי שבשעת הצורך, כאשר יופעל ייפוי כוח מתמשך, הביצוע מכוחו,  יתקיים בצורה הטובה ביותר ולפיו. 

להרחבה – לחץ

Posted by & filed under יפוי כח מתמשך.

עשרות אלפי בני אדם נפגעים בתאונות דרכים בכל שנה. איך רצוי להתנהל לאחר התאונה?

עו”ר ריוול עדיקה עונה על שאלות נפוצות ומייעצת מה כדאי לעשות במקרה של תאונת דרכים בכתבה  מיוחדת ב YNET – לקריאת הכתבה –  לחצו כאן 

Posted by & filed under יפוי כח מתמשך.

ייפוי כוח מתמשך נועד לאפשר לכל אדם לקבוע מי יקבל עבורו החלטות כשהוא עצמו לא יהיה מסוגל לדאוג לענייניו.
עו”ד ריול עדיקה עונה על שאלות נפוצות בנושא ייפוי כח מתמשך בכתבה על ייפוי כח מתשמך במאקו

לקריאת הכתבה המלאה לחצו כאן

Posted by & filed under יפוי כח מתמשך, כללי.

מה חשוב לכלול ב ייפוי כוח מתמשך ?

ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי עם משמעויות פרקטיות עמוקות.
ההליך המשפטי, המסמך הזה, למעשה מאפשר לאדם שהוא כשיר (מבין בדבר) ומעל גיל 18  – “הממנה”, להגדיר אדם מסוים (או יותר) כאחראי לתחומים ספציפיים בחייו של אותו הממנה. האדם שנבחר נקרא מיופה כוח. זאת, במידה שיתרחש שינוי במצבו של הממנה, המונע ממנו תפקוד תקין, וכאשר הוא כבר לא יבין בענייניו.

ייפוי כוח מתמשך הוא למעשה קבלת ההחלטות על חייך במצב שבו כבר לא תוכל לקבלן (מפאת מצב רפואי קשה או מפאת אי צלילות הדעת או מפאת כל סיבה  אחרת שייבחר הממנה), ולכן לפני שמתחילים בהליך חשוב להבין את משמעותו לעומקה.

ישנם אנשים רבים שמעדיפים לא לחשוב על הגרוע מכל – מצב בו נשללת מהם השליטה על גורלם. אנשים אחרים, רוצים להתכונן למצב זה באופן אופטימלי, ולוודא שכל העניינים שלהם מסודרים על הצד הטוב ביותר. ייפוי כוח מתמשך הוא הכלי הטוב ביותר לעשות זאת. מדובר במסמך משפטי מחייב, המאפשר למייפה הכוח, הממנה, להגדיר אדם (או יותר) שיקבל עבורו את ההכרעות בנושאים ספציפיים שהוגדרו.

ייפוי כוח מתמשך מבטיח את רצונותייך ומשאלות ליבך לגבי ניהול חייך בעתיד, במצב שבו כבר לא תוכל לעשות כן. מדובר בהזדמנות להשפיע על עתידכם, כאשר לא תהיה לכם כבר מסוגלות להשפיע עליו ללא סיוע.

ייפוי כח מתמשך

ייפוי כח מתמשך

זמן כניסה לתוקף

אחד מהדברים אשר חשוב מאוד לזכור להגדיר בכל ייפוי כוח מתמשך, הוא מועד הכניסה לתוקף של ייפוי הכוח המתמשך. כך, אסור שמיופה הכוח יהיה בעל היכולת באופן בלעדי לקבוע את אי כשירות הממנה, כדי למנוע ניצול לרעה של הסמכות. לכן, על האדם המייפה את הכוח, הממנה, להקפיד ולהכניס לייפוי הכוח המתמשך תנאים ספציפיים הנוגעים למועד כניסתו לתוקף. דוגמאות למשל לקביעת תנאים לכניסת ייפוי כוח מתמשך, הן כאשר מחליט הממנה שייפוי הכוח המתמשך ייעשה על בסיס אירוע דרמטי, כמו מצב דמנטי אשר הוגדר על ידי רופא כלא מאפשר קבלת החלטות עצמאית, אשפוז פסיכיאטרי או אשפוז בהרדמה. החוק קובע כברירת מחדל שייפוי כוח מתמשך ייכנס לתוקף עם חוות דעת רופא מומחה שתקבע זאת, אך לממנה ישנן אפשרויות שלא לבחור בברירת המחדל של החוק, אלא לקבוע תנאים אחרים לכניסת ייפוי הכוח המתמשך לתוקף.

הגדרת זמן הכניסה לתוקף של ייפוי כוח מתמשך והתנאים לכניסתו, הם חיוניים כדי למנוע ספקות בנוגע למעשים של מיופה הכוח, ובנוגע להחלטות אותן הוא מבקש לקבל.

 

זמן הפסקת ייפוי כוח מתמשך

אפשרי בנוסף, להגדיר מראש בייפוי כוח מתמשך מהם המצבים שבהם ייפסק ייפוי הכוח המתמשך.  ניתן להגדיר מראש מתי הסמכות לקבלת ההחלטות נשללת ממיופה הכוח ואין יותר לו יותר תוקף.

כמו כן, בשעה שמייפה הכוח, הממנה – נפטר, ייפוי הכוח המתמשך נפסק מיד. לאחר מאה ועשרים (לאחר המוות), מה שייקבע את חלוקת רכושכם היא צוואה, במידה שערכתם כזו. כלומר – לאחר מאה ועשרים, ייפוי הכוח המתמשך פג, נפסק. ייפוי הכוח המתמשך הוא רלבנטי בעודך בחיים. הרבה מתבלבלים. שימו לב.

 

הנחיות ספציפיות למיופה הכוח

ייפוי כוח מתמשך יכול להיות בתחומי רפואה ובריאות, נכסים ופיננסיים, או בכל תחום הקשור לחיים האישיים. בכדי להבטיח שמיופה הכוח יפעל באופן מדויק על פי שאיפותיו ורצונותיו של המייפה – הממנה, כאשר לא יוכל לממשן בעצמו, ניתן לכלול בייפוי הכוח הנחיות ספציפיות, המחייבות את מייפה הכוח. ההנחיות הספציפיות הללו, הינן כחוקה וככלי עזר לפרשנות ייפוי הכוח המתמשך.  ניתן לכתוב הנחיות בנוגע לאופן השימוש וההשקעה בכסף, הנחיות בנוגע לצורת הטיפול הרפואי המועדפת, הנחיות לגבי מגורים ועוד. על מיופה הכוח לדאוג למימושן של ההנחיות הללו, כל עוד שהן לא עוברות על מספר תנאים עיקריים. בגדול, אסור להן להיות מנוגדות לחוק, ואסור להן לפגוע באדם אחר. בכל מקרה של ספק, על מיופה הכוח לפנות להכרעה משפטית.

 

הגדרת זהות מיופה כוח ומהן בדיוק סמכויותיו

לעיתים קרובות, האדם המעוניין לבצע ייפוי כוח מתמשך, אינו מעוניין שהסמכויות הבלעדיות על מצב בריאותו, יחסיו האישיים ומצבו הפיננסי תהיינה אך ורק בתחום אחריותו של אדם אחד. מסיבה זו, החוק מאפשר פיצול של הסמכויות השונות, בין מספר אנשים אשר מייפה הכוח סומך עליהם. כך, נושאי הבריאות למשל יוכלו להיות בתחום אחריותו של אדם אחד, התחום הפיננסי והכספי בתחום אחריותו של אדם אחר, ונושאים אישיים בתחום אחריותו של אדם שלישי. פיזור הסמכויות יכול להיעשות ביחד ולחוד. כך למשל, מייפה הכוח, הממנה, יכול להחליט שראובן אחראי על ענייני הבריאות ביחד עם שמעון, לחילופין יכול להחליט שרק אם ראובן לא בארץ, או אם ראובן חולה, רק אז יהיה אחראי שמעון, ויכול גם להחליט ששניהם – ראובן ושמעון ביחד ולחוד יכולים להיות אחראיים על נושא הבריאות, או על נושא הרכוש או על נושאים אישיים. היריעה רחבה ולמייפה הכוח אפשרויות מגוונות להחליט מי יהיה אמון, על מה ואיך.

אחד מהדברים שחשוב לזכור הוא – שבמידה שממנים יותר ממיופה כוח אחד, כדאי ורצוי שיהיה במערכת יחסים טובה עם שאר מיופיי הכוח, בכדי שאלו לא ינצלו את סמכותם לסגור חשבונות אישיים, שלא ייכנסו למלחמות אגו על חשבון מייפה הכוח – הממנה.

לעיתים עשויים להתגלע חילוקי דעות בין מיופיי הכוח. למשל – האחראי על הנושא הפיננסי עשוי שלא להסכים להקצות כסף לטיפול אשר האחראי על הנושא הבריאותי חושב שהוא הכרחי, או להקצאת משאבים לטובת קרובי משפחה כפי שרוצה האדם האחראי על הנושאים האישיים. לכן, לצד הגדרת תחומי האחראיות של מיופיי הכוח, חשוב מאוד להגדיר מראש מנגנון הכרעה פנימי במקרים של חילוקי דעות בין מיופיי הכוח. מנגנון ההכרעה יכול להיות על ידי הטלת סמכות ההכרעה על אחד מהם, על ידי קביעת רוב או באמצעות כל מנגנון הכרעה אחר שמיופה הכוח מעוניין שיופעל במידת הצורך.

מהניסיון, ריבוי מיופיי כוח הוא כר פורה למחלוקות ולכן צריך להידרש לסוגיה זו היטב אם בכלל מעוניינים במספר מיופי כוח, ואם כן, באיזו צורה.

מיופה כוח חליפי וייפוי כוח “הדדי” של בני זוג

ניתן גם למנות מיופה כוח חליפי. למשל, ניתן למנות את ראובן, ורק אם ראובן ימות או לא יהיה כשיר בעצמו אז שמעון יהיה מיופה כוח תחתיו.

כך למשל, זוגות רבים ממנים אחד את השני לדאוג לבן זוגם, ורק במידה שבן הזוג נפטר או אינו מבין בענייניו, רק אז למנות מיופה כוח חליפי. בניגוד לצוואה הדדית, אין דבר כזה ייפוי כוח מתמשך הדדי, אלא כל אחד מבני הזוג יצטרך לערוך ייפוי כוח מתמשך בנפרד.

 

חשוב להכין ייפוי כוח מתמשך בליווי מקצועי

כאשר פונים להכנת ייפוי כוח מתמשך, לעיתים קרובות יש חשש מוצדק. מדובר בהחלטה הרת גורל, אשר תיכנס לתוקפה כאשר כבר לא תוכלו לשנות אותה. כדי להבטיח שהנושאים מוסדרים בצורה הטובה ביותר, ושההסכמים מנוסחים בצורה התואמת ביותר את רצון מייפה הכוח, את רצון הממנה, כדאי מאוד להכין את ייפוי הכוח המתמשך בליווי מקצועי צמוד. עורך דין המיומן בעריכת ייפוי כוח מתמשך, יוכל לשפוך אור ולהציף סוגיות קריטיות אשר לא חשבתם עליהן אפילו. זו השקעה חד פעמית שנותנת סוג של תעודת ביטוח שרצונותיכם יתממשו, כאשר כבר לא תוכלו בעצמכם להבין בעניינכם. חשוב לציין בהקשר זה, שלא כל עורך דין מוסמך לערוך ייפוי כוח מתמשך, אלא רק עורך דין שעבר הכשרה של משרד המשפטים בעניין ונרשם ככזה.

 

אז מה הם השלבים העיקריים בהכנת ייפוי כוח מתמשך?

השלב הראשון הוא הבנת הצורך בעריכת ייפוי כוח מתמשך

מדובר במסמך בעל משמעות רבה ועמוקה. קודם כל, יש להבין מה זה ייפוי כוח מתמשך, מהן ההשלכות שלו, ורק אחרי שהבנת מה זה, עלייך להבין מה הצורך שלך בו. ברגע שתבין שיש בכך צורך מהותי (בעיני לכל אדם) תוכל להמשיך את התהליך לקראת עריכת ייפוי הכוח המתמשך.

 

קבלת הכרעות אישיות

כאשר מתחילים לחשוב על ייצור של ייפוי כוח מתמשך, פעמים רבות מתחילים להתעסק בנושאים הבירוקרטיים, במועדי ההגשה, צורת כתיבת הבקשה וכדומה. מדובר בטעות, השלב הבא שיש לבצע כאשר מחליטים לפנות לעורך דין ולערוך ייפוי כוח מתמשך, הוא מחשבה אישית ונטולת הפרעות. מדובר בהכרעה קריטית, שכאשר תגיע לידי מימוש, כבר לא יהיו לכם את הכלים בכדי לשנות אותה. לכן, כדאי מאוד להשקיע זמן במחשבה אישית מעמיקה על הדברים החשובים לכם יותר ופחות באסתטיקה של ייפוי הכוח המתמשך. ייפוי הכוח המתמשך, לרוב כולל שלושה נושאים עיקריים, כאמור – הנושא הכספי פיננסי, הנושא הרפואי, והנושא האישי. נושאים אלו דורשים הכרעה אשר תלויה בשיקול דעתו של מיופה הכוח, אלא אם הגדרתם בייפוי הכוח תנאים ודרישות ספציפיות. כל עוד הדרישות שלכם אינן מהוות עבירה על חוקי המדינה, או פוגעות באדם אחר, מיופה הכוח מחויב משפטית להביאם לידי מימוש מלא. לכן, כדאי מאוד לשבת ולחשוב על הקווים המנחים למיופה הכוח, קווים מנחים אשר גם יסייעו לו לדעת שהוא פועל על פי דעתכם, אם הייתם מסוגלים להביע אותה במילים.

יתרה מכך, גם במקרה של אי בהירות או סוגיה שאינה כתובה באופן מפורש בייפוי הכוח המתמשך, והעניין הגיע לפאתו של בית המשפט – גם בית המשפט מחוייב לפסוק לפי הלך רוחו של מייפה הכוח – של הממנה, ולנסות להיכנס בנעליו. החלטות הממנה בתוך ייפוי הכוח המתמשך הנן קריטיות עבורו לעתיד.

 

 

החלטה על מיופי הכוח

לצד קביעת הקווים המנחים, שלב חשוב מאוד בהכנתו של ייפוי כוח מתמשך, הוא הכרעה בנוגע לאנשים אותם תרצו להסמיך לקבל הכרעות בנוגע לעתידכם. כאמור, ניתן לפצל את הסמכויות בין מספר מיופי כוח. ההחלטה על מיופה או מיופי כוח היא קשה ומאתגרת, גם עבורכם וגם עבור האנשים שבחרתם. כדאי מאוד לבחור בבני אדם אותם אתם מכירים היטב, לאחר שישבתם עמם והסברתם להם את המצב ואת השאיפות שלכם מהעניין. יש לחשוב היטב האם אתם מעדיפים אדם מהמעגל הראשון, אשר רגשותיו אליכם עשויים לפגום בשיקול שלכם, או ממעגל רחוק יותר. יש לחשוב היטב אם מדובר באדם אמין, שלא ינצל את הכוח שיינתן בידיו לטובתו ולעצמו, אלא יפעל אך ורק לטובתכם.

כמו כן, במידה שבוחרים שיהיה זה אדם שיקבל שכר על פעולותיו כמיופה כוח, למשל עורך דין – יש להחליט מראש מהו השכר, איך ייפסק, מתי, יש להחליט על מנגנון קבלת תשלומים בהתאם לפעולות שייעשה מיופה הכוח ולהגדיר הכל מראש ולרדת לרזולוציות. בהקשר זה אציין, כי עורך הדין שעורך את ייפוי הכוח המתמשך, לא יוכל ליהנות ממנו בשום צורה ואופן. יש לשמור על טוהר עריכת ייפוי הכוח המתמשך, ועורך הדין שעורך אותו, הוא רק עורך אותו ותו לא. אסור שיהיה ניגוד עניינים בתהליך הזה. כך גם, עורך דין שהוא קרוב משפחה מדרגה ראשונה, אסור לו לערוך ייפוי כוח מתמשך לקרוביו מדרגה ראשונה, ולעניות דעתי, בכדי לשמור על טוהר המידות, ועל האובייקטיביות של עריכת המסמך (ייפוי הכוח המתמשך) רצוי שלא תהיה מעורבות משפחתית או רגשית כלל, וכמו שאומרים – “יש ספק – אין ספק”!

 

התייעצות עם עורך דין והכנת המסמכים הדרושים

לאחר קבלת כלל ההכרעות השכלתניות והרגשיות הדרושות, תצטרכו ללכת ולהכין את ייפוי הכוח המתמשך אצל עורך דין. כאמור, רק עורך דין שעבר הכשרה מיוחדת של משרד המשפטים יכול לערוך  ייפוי כוח מתמשך, ולא כל עורך דין. אפילו נוטריון, שערך אלפי צוואות, ושיש לו ידע עמוק וניסיון רחב בעריכת חוזים למיניהם, אבל לא עבר הכשרה – לא יוכל לערוך ייפוי כוח מתמשך. שימו לב לזה.
מדובר בשלב אשר החשיבות שלו היא לא רק בירוקרטית. תפקידו של עורך הדין שעורך את ייפוי הכוח המתמשך הוא לשאוף לכך שייוצר מסמך שיאפשר טיפול חלק ונוח בעניינכם, כאשר כבר לא תוכלו לעשות זאת בעצמכם, ושתהיינה כמה שפחות סוגיות לא פתורות בעתיד. הרעיון מאחורי עריכת ייפוי כוח מתמשך הוא שהמסמך הזה יגרום לכך שלא יצטרכו להפעיל את בית המשפט לגביכם, שהמסמך הזה יהיה מספיק טוב, מספיק חד, חלק וברור בכדי שהעניינים שלכם יטופלו בלא קשיים בעתיד. הרעיון הוא שאתם מחליטים על עתידכם ולא בית המשפט, ולא אפוטרופוס שממנה בית המשפט (כפי שהיה בין היתר בעבר, לפני שנכנס ייפוי כוח מתמשך למדינת ישראל), ולכן המסמך הזה צריך להיות מקיף וכזה שכולל בתוכו סוגיות צופות פני עתיד, שייתכן שלא חשבתם עליהן אפילו, מה שעורך דין כן.

 

הכנת ייפוי הכוח המתמשך

לאחר שהרצונות ברורים, וחלוקת התפקידים ברורה, שלב אחד לפני אחרון הוא הכנת ייפוי הכוח המתמשך בפועל. זהו מסמך ממוחשב – מקוון. בניגוד לצוואה, שיכולה להיכתב גם בכתב יד (בהתאם כמובן לתנאים בחוק), ייפוי כוח מתמשך לא יכול להיכתב בכתב יד, ומדובר במסמך מקוון (ממחושב און ליין) באתר משרד המשפטים. המסמך צריך להיות מדויק על קוצו של י’. כל מילה וכל פסיק שמוקלדים בו חשובים וקריטיים ומי שאמון על כך הוא עורך הדין.

לאחר שייפוי הכוח המתמשך מוכן מהמסד עד הטפחות, מדפיסים את המסמך הממוחשב, והגיע הזמן לחתימות. חתימה של מייפה הכוח – הממנה, חתימה של מיופה או מיופיי הכוח וחתימת עורך הדין שערך את ייפוי הכוח המתמשך כמובן.

יש לציין כי מיופה הכוח חותם גם על טופס ויתור סודיות שיחול לגביו.

 

הפקדת המסמך במשרד האפוטרופוס הכללי

השלב האחרון בתהליך, הוא הפקדה פיזית של המסמך הרשמי, של ייפוי הכוח המתמשך החתום והמקורי במשרד האפוטרופוס הכללי.

 

האם אחרי הפקדת ייפוי כוח מתמשך ניתן לשנות אותו?

התשובה היא כמובן – תלוי.

תלוי באם התנאים שקבעתם לכניסה לתוקף של ייפוי הכוח המתמשך מתקיימים או לא, ותלוי אם הגבלתם את עצמכם לכך. בעת עריכת ייפוי כוח מתמשך, ישנה אפשרות להגביל את עצמך מלשנות אותו. כן, תדעו שקיים סעיף כזה (יש למשל אנשים שיודעים שהם לא החלטיים, שכל הזמן משנים את דעותיהם ולכן מראש, כשהם יודעים שהם כאלו, הם מעדיפים לכבול את עצמם ובעצם להגביל את שינוי ייפוי הכוח המתמשך. אגב, בהקשר זה, גם כאן חשוב עורך דין מיומן בתחום – שיסביר למייפה הכוח את המשמעויות וההשלכות של הגבלה שכזו). אז – אם ההגבלה הזו קיימת, יהיה קשה מאוד עד בלתי אפשרי לשנות את ייפוי הכוח המתמשך.

אבל, אם לא קיימת בו הגבלה שכזו, ואם ייפוי הכוח המתמשך טרם נכנס לתוקף, כלומר שהתנאים שנקבעו לכניסתו לתוקף עדיין לא מתקיימים, אז כן ניתן לשנות אותו. בעצם לא מדובר בשינוי ייפוי הכוח הקיים, אלא יש צורך בעריכה מחדש אצל עורך דין, של ייפוי הכוח המתמשך. כל עוד שהתנאים לא מתקיימים, אתם יכולים כל הזמן לערוך ייפוי כוח מתמשך מחדש. יכולים לשנות, להחליף מיופיי כוח, ומה שרק תרצו וזאת – כאמור כל עוד שאתם מבינים בעניינכם ותנאי ייפוי הכוח המתמשך לא נכנסו לתוקף.

 

עורכת דין ריול עדיקה עברה הכשרה של משרד המשפטים לערוך ייפוי כוח מתמשך והיא מוסמכת לכך. משרדנו ישמח לסייע לכם בעריכת ייפוי כוח מתמשך אשר ישקף את רצונותיכם ומשאלותיכם ואשר יקנה לכם ביטחון ושקט נפשי, שעניינכם יטופלו כפי רצונכם בעתיד, בשעה שכבר לא תוכלו לעשות זאת  בעצמכם.

 

ומכל מקום,

מאחלת לכולכם בריאות, אריכות ימים והצלחה,

ריול עדיקה, עו”ד.

אחריות שמוטלת על מעסיקים ונושאי משרה בזמן הקורונה

Posted by & filed under כללי.

אחריות שמוטלת על מעסיקים ונושאי משרה בזמן הקורונה

מהי האחריות הנזיקית שעשויה להיות מוטלת על בעל עסק עקב הנזקים שנגרמו לעובדים ולקוחות כתוצאה מאי אכיפת ההנחיות והוראות הבידוד? האם הוא עשוי להיות חשוף לתביעות שיגישו הנדבקים והאם קיים לכך כיסוי ביטוחי?

עו”ד ריול עדיקה אשר מתמחה בדיני נזיקין מזה שנים יוצאת עם מאמר דעה ב” עדיף” – מגזין המוביל בישראל בתחום הביטוח והחיסון ארוך טווח.

לכתבה המלאה, לחצו.